Şeker Hamuru Butik Pastaların Özellikleri

ŞEKER HAMURU KAPLI PASTALAR

Şeker hamurlu pastaların tasarımında neredeyse sınır yoktur. Hayal edebileceğiniz konsept ve renklerde pasta hazırlanması mümkün olan pasta şeklidir.

Çocuklar için çizgi film karakterlerinden tutun, yetişkinler için hayal edebileceğiniz tüm detayları pastanıza yansıtabilirsiniz.

Şeker hamurlu butik pastalar iç malzemesi hazırlanmış ve uygulama işlemi yapılmış olan pandispanyaların kalın bir çikolata tabakası  ( ganaj ) ile kaplanmasından sonra şeker hamurunun gerekli yumuşak ve esneklik kazandırıldıktan sonra uygun ebatta açılıp pastanın üzerine kaplanması ile ilk aşama tamamlanmış olur.

ikinci aşama pastanın daha şık ve estetik görünüme ulaşması için pasta ütüsü diye tabir ettiğimiz pastacı el aletleri ile kenar ve köşelerin keskinleştirilmesi işlemi yapılır.

Genelde bir çok butik pastacı bu işlemi gerekli eğitim ve donanıma sahip olmadıkları için bilmezler ve pastayı bu şık görünüme ulaştırmadan  süsleme kısmına geçerler. Bu konuda pastacınızın referanslarını inceleyip öyle karar verebilirsiniz.  ( pasta kenarları düz, net ve keskin hatlara sahip olmalı )

Keskin kenar diye tabir ettiğimiz düzeltme ve rötuş işleminden sonra artık istenilen modele göre figürler , desenler, aksesuarlar hazırlanarak özenle pasta üzerine yerleştirilir.

Pasta üzerinde bazı modellerde kullanılan figür ve parçalar özel gıda yapıştırıcıları kullanılarak yapıştırılır. Bazı büyük parçaların pasta üzerine sabitlenmesinde ise kürdan kullanılabilir.

Pastanın olmazsa olmazı mumlar mutlaka pastanın uygun bölümlerine yerleştirilmelidir.

admin

%d blogcu bunu beğendi: